Runescape - Největší CZ/SK Runescape fan web - RSko.cz

RSko.cz

Návody, Questy, Příručky,...

Projekty: Platick návody RS07 | Evil tree | Skill boost | Treasure trail | Shooting Star Štýl 1 Štýl 2 Štýl 3 Štýl 4 Štýl 5 Štýl 6 Štýl 7

Loading tip...

Autor článku: Robby Pinky

Runescape je klasickou fantasy MMORPG. Po rozložení této zkratky se tedy dozvíme všechny základní charakteristiky této hry. RPG (roleplaying game) znamená, že jde o tzv. hru na hrdiny, kdy každý hráč ovládá vlastní herní postavu a určuje nejen její vzhled, ale co je důležitější, také další herní dovednosti - skilly. Zkratka MMO (massive multiplayer online) znamená, že jde o onlinovou hru určenou velkému počtu hráčů, na jejichž interakci je postaven celý systém onoho virtuálního světa. Navíc ke spuštění hry stačí pouze připojení k internetu, internetový prohlížeč, java a ani hardwarové nároky nejsou příliš vysoké.

Runescape jako takové vzniklo na začátku roku 2001 a jeho základy sahají ještě několik let zpět, k čistě textové hře známé jako DeviousMUD. Jako inspirace tehdy možná posloužila Ultima online, kteráv 90. letech slavila velký úspěch a byla to vůbec jedna z prvních podobných her v historii. Tyto okolnosti ve výsledku dali vzniknout hře, která se svým herním systémeme nepodobá žádné z novodobých online her, které ve stále větším počtu zaplavují internet. To pro někoho může být nezvyk a někdo to rád ocení, každý si hru může zadarmo vyzkoušet a posoudí sám. RS prošlo dlouhým vývojem, do roku 2004 běžela verze hry známá jako Runescape Classic, poté ji na 4 roky nahradilo Runescape 2 a od léta 2008 máme Runescape HD s opět řádně vylepšenou grafikou, na které se stále pracuje. K tomu navíc každý týden nebo dva navíc vychází pravidelné updaty, které přináší nový herní obsah.

Runescape můžete hrát zadarmo neomezeně dlouhou dobu. Tato verze hry se nazývá free a každý nový hráč si tak jako tak musí projít začátky které začátečnické lokace nabízí. Omezen je "jen" herní svět, počet skillů, velká část questů a aktivit. I přes tato omezení dokáže free verze zabavit na stovky hodin hraní. Bohužel je v současné době rozdíl mezi free a tzv. member verzí obrovský a proto může být pohled některých lidí na hru poněkud zkreslený. Placená verze nabízí velmi rozsáhlý herní svět, spoustu skillů, questů, miniquestů, miniher a dalších aktivit. Pro stručný přehled se stačí podívat do nabídky na našich stránkách.

A co vás v Runescape čeká?

Skilly - Jako každé RPG obsahuje Runescape řadu dovedností, které trénujete určitou činností. Celkem jich je 25 (16 pro free) a ty se dělí na bojové (8) a nebojové (17). Bojové přímo ovlivňují vaši úroveň (combat level) a nebojové slouží k získávání surovin a výrobě předmětů. Trénování skillů není ničím omezeno a je jen na vás, jakou cestou se vydáte. Každý má 99 úrovní (jeden dokonce 120) a k získání úrovně potřebujete určitý počet zkušenostních bodů (xp). Ty se s přibývajícími úrovněmi zvyšují, z první do druhé stačí 83 xp, z 98 do 99 pak budete potřebovat 1 228 825 xp. Navíc v nabídce najdete i svůj total level - součet všech vašich úrovní ve skillech. S ostatními si své dovednosti můžete porovnávat v hiscores, které jsou oficiální součásti hry.

Questy - Hra obsahuje přes 169 questů (z toho 20 free). Liší se délkou i obtížností, na jejich plnění je často potřeba určitá úrověň v daném skillu, případně splnění questu, který předchází svojí příběhovou linií. V questech je kladen důraz na adventurní prvky a příběh. Proto během svých dobrodružství projdete množstvím často povedených rozhovorů a také řešení roztodivných hlavolamů není ničím výjimečným. Za jejich splnění budete odměněni zkušenostmi do skillů, novou výbavou a často také zpřístupněním nových lokací.

Aktivity - Dříve známé jako minihry. Aktivit najdete 37 (pouze 5 jako neplatící). Rozdělují se na bojové a nebojové, pro jednoho hráče či více hráčů, bezpečné a ty, ve kterých můžete umřít a přijít tak o část svých věcí (ano, i to je možné v Runescape). Jde jak o jednoduché minihry, kde se dvěma týmům počítá skóre zabitých protivníků, boj o vlajku, dobývání či ochrana území, ale existují i některé originálnější. Můžete se s druhým týmem předhánět ve výrobě rumu, rybařit na potápějící se lodi, vykrádat pyramidu plnou pokladů, čistit město zarůstající bujnou džunglí, či plnit objednávky hladových gnómů a rozvážet jim jejich oblíbené speciality. Odměny jsou v případě aktivit opravdu různorodé, často získáváte speciální body, tokeny či jiné platidlo, za které si potom můžete vybrat odměnu dle vlastního výběru.

Miniquesty - Drobné úkoly nejrůznějšího charakteru, něco na způsob jednorázových miniher a drobných questů. Občas bývají přidány jako odměna za splnění questu, některé jsou potřeba ke spřístupnění určitých lokací nebo monster.

Achievement diaries - Jedná se o řadu úkolů, které jsou spojeny s určitou oblastí. Tyto úkoly mají za úkol prověřit vaše dovednosti ve skillech, questech, miniquestech i aktivitách zároveň. Jsou rozděleny do 4 stupňů podle obtížnosti a odměny za ně jsou opravdu velice zajímavé.

D&D - Distractions and diversions se nazývají minihry, které vás často nečekaně vytrhnou z běžného hraní. Nejjednodušším příkladem je mapka se zakopaným pokladem, která vám spadne se zabitého monstra. Může se také stát že narazíte na keř či sud s ukrytým tučňákem, napadne vás obživlý strom, spadne vedle vás meteorit, o pomoc vás poprosí druid čekající u summoning obelisku či se stanete účastníkem jednoho z řady soudních procesů.

Random event - Náhodné události, které vás náhle vytrhnou ze hraní, po splnění jednoduchého úkolu jste s drobnou odměnou vráceni zpět do hry.

Monster hunt - Zabíjení silných monster, které slouží k efektivnímu vydělávání peněz.

V Runescape ale hlavně platí naprostá svoboda a je jen na vás, jakou činnost si právě vyberete.