Runescape - Největší CZ/SK Runescape fan web - RSko.cz

RSko.cz

Návody, Questy, Příručky,...

Projekty: Platick návody RS07 | Evil tree | Skill boost | Treasure trail | Shooting Star Štýl 1 Štýl 2 Štýl 3 Štýl 4 Štýl 5 Štýl 6 Štýl 7

Loading tip...

Autor článku: Zmrzly Hovno

Předem bych chtěl říct, že v tomto návodu nenajdeš podrobné tabulky s expy, levely a ostatními ciframi. Nejedná se o komplexní manuál k Fletchingu, mělo by jít především o snadno pochopitelnou příručku pro toho, kdo se chystá dělat tenhle skill a chce tak učinit efektivně a s co nejmenší peněžní ztrátou, nebo naopak rychle s co nejmenší ztrátou časovou. Podrobná čísla si můžeš najít v kalkulátorech nebo na Runescape.com.

To by bylo tak na začátku, takže pokud ti member’s account říká pane, můžeš začít fletchovat.

Pár slov o Fletchingu:
Fletching [flečink], P2P skill založený na výrobě luků, šípů, kuší nebo šipek. Do češtiny se dá přeložit jednoduše jako výroba šípů, ačkoliv v originále znamená fletching pouze připevnění stabilizátoru (z peří) – fletche.

Se svou produkcí Fletching úzce spolupracuje s Ranged (zdroj šípů, luků) a Magic (zdroj yew a magic longbows pro alchemy). K vytvoření většiny zbraní je také potřeba zdroje dřeva – Woodcutting, popřípadě Smithing pro výrobu kovových částí šípů nebo šipek.
Jedná se o jeden z nejlevnějších a zároveň nejrychlejších skillů, mnoho hráčů pro rychlé získání skillcape volí kromě Thievingu, Cookingu a Firemakingu právě Fletching.

Dříve byl Fletching ve spojení s alchemy považován za velmi dobrý zdroj výdělku, ovšem dnes už to až tak neplatí. Stále však můžeš tento skill expit velmi levně, případně s malým nebo větším výdělkem, a to:

1) Získáváním jedné nebo více potřebných surovin z vlastních zdrojů (naturky z RC, logy z WC, flax ze sběru nebo z Miscellanie…).
2) Nákup a prodej surovin za vhodných podmínek na G.E. – aneb pravidlo levně nakup, draze prodej. Pro efektivní nákupy/prodeje je dobré sledovat grafy trhu na oficiálních stánkách, popřípadě sledovat poptávku/nabídku na fórech, v RS – (např. pokud často poslední dobou vidíš hráče, poptávající se po yew longs třeba i za max in trade, je pravděpodobné, že je jich na trhu nedostatek a cena bude v přístí době stoupat.).

Co do začátku:
K většině úkonů v oblasti Fletchingu budeš potřebovat nůž – knife. Ten lze eventuálně nahradit i familiarem Beaverem (potřeba Summoning lvl 33), ale vzhledem k pouze jednomu ušetřenému místu je většinou efektivnější používat klasický nůž. Zajímovou alternativou může být morphic tool z minihry Stealing Creation, který znásobuje zisk expů. Kromě několika druhů logů budeš možná potřebovat i feathers – standartní peří používané například při Fishingu – lure bait. Dá se sehnat ve většině shopů s rybářskými potřebami (Catherby, Shilo Village, Port Sarim…) a samozřejmě jako 100% drop z kuřat.

Co můžeš vyrábět:

Výroba šípů – Arrows:
Jeden ze základních produktů Fletchingu je šíp. K výrobě standartního šípu je potřeba pouze „tyčka“ – arrow shaft, kousek peří a arrow tip. Ten se dá snadno získat pomocí Smithingu nebo nákupem, například v Archery shopu v Catherby a na Pest Controlu.

Použitím nože na normální logs vznikne 15 kusů shafts. K výrobě shaftů se dá použít pouze common tree log – normální strom, co roste všude.
K shaftu stačí snadno přidat feathers a vznikne headless arrow. Obě suroviny jsou stackable (zabírají vždy jen jedno místo v invu – podobně jako třeba runy), takže nebudeš potřebovat banku.
K vzniklému polotovaru přidej už jen arrow tip, bronze – dragon, a šíp je hotov.

Speciální šípy:
Kromě klasických šípů se zde naskýtá možnost výroby několika speciálních druhů. V Ranged je tak často nevyužiješ a většinou nejsou vhodné ani pro klasické expení do Fletchingu, ale přesto je důležité o nich něco vědět, umět je vyrobit a využít.

Ogre arrows mají využití především v lovu Chompy Birds, na výrobu je potřeba quest Big Chompy Bird Hunting, kde je taky výroba a použítí detailně popsána. Po dosažení určitého bodu v Zogre Flesh Eaters je možné vyrábět brutal arrows. Základ šípu je stejný jako ogre (achey shafts + feathers), ale místo klasického hrotu je nutné pomocí kladiva přitlouct hřebík – nail libovolného typu (bronze – runite). Tyto šípy mají damage bonus na velká nemrtvá stvoření (např. právě Zogry).

Zatímco první dva druhy šípů jsou pro efektivní expení téměř nepoužitelné, třetí – broad arrow, může být celkem rychlou alternativou ke klasickému fletchování bows, mimo jiné to je nejpoužívanější způsob k dosažení 200 M xp. Avšak solidně drahý. Za cenu přibližně 60 gp získáš 15 xp, stejně jako u dragon arrows, jejichž výroba se ti ale prodraží daleko víc. Broad arrow heads se dají jednoduše pořídit za 50 gp u jakéhokoliv Slayer mastera (neomezený počet) nebo na G.E. je seženeš asi o 2 gp levněji. Včetně zakoupeného headless arrow vyjde 1 xp na 4 gp, což není málo, ale za rychlost se platí . K výrobě broad šípů je potřebný quest Smoking Kills a 300 Slayer points.

Výroba kuší – Crossbows
Crossbows, nebo také c’bows a x-bows, jsou jedny z nejpoužívanějších Ranged zbraní ve hře. Ve Fletchingu mají ale tyto zbraně využití menší. Základem je opět log (libovolný, kromě magic a speciálních druhů), z kterého se po opracování nožem vytvoří crossbow stock. V závislosti na typu dřeva se na něj přidá kovový crossbow limb (vytvořený pomocí Smithingu). Důležitý je ještě crossbow string, vyráběný pomocí Craftingu ze sinew (získané z bear meat).

Výroba střel – Boltů
Bolty – náboje do kuší se dají jednoduše zhotovit použitím chiselu – dláta na příslušná gem. Tím vznikne bolt tip, který se připevní ke kovové části boltu – zhotoveného opět pomocí Smithingu. Takovýto bolt se ještě Magicem může enchantnout, čímž se zvýší jeho účinost v boji proti zákeřným monstrům v Runescape. Výroba boltů se stala docela oblíbenou cestou na 99 Fletching, mimo jiné proto, že můžeš Fletchovat i mimo banku (např. v POH, když propůjčuješ svůj gilded altar dychtivým prayerářům :D ).

Výroba šipek – Darts
Šipky nejsou v RS tak oblíbenou zbraní jako třeba knives nebo c’bows, a ani k expení do Fetchingu se moc nehodí. K výrobě této slabé, ale rychlé zbraně je třeba quest Tourist Trap, metal bar, feathers a hammer.

Výroba luků – Bows
Tady začíná opravdový Fletching. Bow, jako nejpoužívanější expení do Fletchingu, se skládá pouze z logu přislušného typu, opracovaného pomocí nože na unstrung bow a z bow stringu, zhotoveného z flaxu na spinning wheel.

Cesta na 99:

1-5
300 Bronze Arrows
300 bronze arrowtips + 300 headless arrows

5-10
154 Shortbows (u)
154 logs

10-20
332 Longbows (u)
332 logs

20-25
205 Oak Shortbows (u)
205 oak logs

25-35
583 Oak Longbows (u)
583 oak logs

35-40
450 Willow Shortbows (u)
450 willow logs

40-50
1545 Willow Longbows (u)
1545 willow logs

50-55
1307 Maple Shortbows (u)
1307 maple logs

55-70
9845 Maple Longbows (u)
9845 maple logs

70-85
16807 Yew Longbows
16807 yew logs + 16807 bow strings

85-99
53420 Magic Longbows
53420 magic logs + 53420 bow strings

Odměny z questů:

In pyre need – 12.500 xp
Temple of Ikov – 8.000 xp
Catapult construction – 5.000 xp
Devious mind – 5.000 xp
Fremennik trials – 2.813 xp
Zogre flesh eaters – 2.000 xp
Animal Magnetism – 1.000 xp
Big chompy bird hunting – 260 xp