Runescape - Největší CZ/SK Runescape fan web - RSko.cz

RSko.cz

Návody, Questy, Příručky,...

Projekty: Platick návody RS07 | Evil tree | Skill boost | Treasure trail | Shooting Star Štýl 1 Štýl 2 Štýl 3 Štýl 4 Štýl 5 Štýl 6 Štýl 7

Loading tip...

Autor článku: Delfin 007

Mining je skill, pomocí kterého se dají získat různé rudy a drahokamy. Na vyšších levelech se jím dají vydělat slušné peníze (např. Runite ore nebo Concentrated Gold/Coal deposits).
V kombinaci se Smithingem se výdělek většinou zvýší.

Krumpáče:

Abyste mohli trénovat Mining, potřebujete krumpáč. Ten seženete například v Grand Exchange nebo od jiných hráčů. Dá se taky koupit u Numrofa, ale tam je to docela drahé.

Obrázek


Rudy:

Tady je přehled rud, které se dají kopat, a jejich nejpoužívanější naleziště:

Obrázek


1) Rune Essence

Rune Essence je surovina pro výrobu run. Dá se kopat, až když dokončíte quest Rune Mysteries. Po questu stačí zajít do Auburryho obchodu s runama ve Varrocku. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a dejte "Teleport". On vás teleportuje do dolu, kde se těží Rune Essence. Za jednu Essenci dostanete 5 xp.

Obrázek

Stačí kliknout na skálu a počkat, až se vám naplní inventář. Po naplnění inventáře stoupněte do portálu a ten vás teleportuje zpátky k Auburymu.

Obrázek

Pak běžte na sever do banky a pak zpátky k Auburymu; takhle to dělejte, dokud nebudete mít dost Essencí.

Obrázek


2) Clay

Clay se používá ve skillu Crafting a v různých questech. Dá se těžit například v Crafting guildě (pro vstup potřebujete 40 Crafting a brown apron - ta se dá koupit ve Varrocku na náměstí, nebo v Grand Exchange), v Rimmingtonu a taky v Dwarven mine nebo ve varrockém západním dole. Nejvíce skal s Clay je v Crafting guildě. Moc nedoporučuji kopat Clay, nevyděláte si tím a jsou za něj slabé expy. Když už nějaký potřebujete, kupte si ho v Grand Exchange. Za každý Clay, který vykopete, dostanete 5 xp.

Clay v Crafting guild:

Obrázek

Clay v Rimmingtonu:

Obrázek


3) Copper ore a Tin ore

Copper a Tin jsou základní suroviny pro výrobu Bronze baru. Ve světě RuneScape je mnoho míst, kde se dají tyto dvě suroviny kopat. Za každý vykopaný Tin nebo Copper dostanete 17,5 xp. Dám sem alespoň místa nejblíže k bance:

Varrocký východní důl:

Obrázek

Východní důl v Lumbridge - není to moc blízko k bance, ale když nakopete 14 Tin ore a 14 Copper ore, tak je můžete přetavit na Bronze bary ve furnace, ještě než půjdete do banky.

Obrázek

Obrázek


4) Blurite ore

Ke kopání Blurite potřebujete level 10 v Miningu. Ve free Blurite nemá využití, kromě questu Knight's Sword. Nachází se v Ice Cave. Za každý vykopaný Blurite dostanete 17,5 xp.

Obrázek


5) Iron ore

Ke kopání Iron ore potřebujete level 15 v Miningu. Iron ore se používá k výrobě Iron a Steel barů. Celkem rychle se obnovuje a dává slušné xp, takže je dobré pro výdělek i expení. Pokud ho chcete nosit do banky, doporučuji varrocký západní důl - pokud máte Mining level 20+, můžete vykopat 3 Silver ores, které jsou hned vedle Iron ore, a jít zase zpět na Iron ore. Pro začátečníky je to dobrý výdělek. Za každou vykopanou Iron ore dostanete 35 xp.

Obrázek

Obrázek


Pokud chcete "powerminingovat", tzn. nenosit do banky, ale dropovat, doporučuji al-kharidský, faladorský nebo rimmingtonský důl - Combat levelům 30- doporučuji Rimmington, v Al Kharidu a ve Faladoru jsou škorpióni.

6) Silver ore

Kdo dosáhl levelu 20 v Miningu, může kopat Silver ore. Silver ore se používá ve skillu Crafting pro výrobu symbolů. Nejvíce Silver ore se nachází v Crafting guildě, dále je nějaké ve varrockém západním dole a v al-kharidském dole. Silver ore můžete kopat spolu s Iron ore (viz výše) nebo samotnou Silver ore v Crafting guildě. Kdo může používat teleport do Faladoru (37 Magic), ten to může dělat následovně:
Vemte si do inventáře nějaké Law a Air runy a krumpáč. Do ruky si vemte Staff of Water a na sebe Brown apron. Doběhněte do Crafting guildy, nakopejte plný inventář, teleportujte se do Faladoru, běžte do východní banky, dejte Silver ore do banky a zase běžte do Crafting guildy. Za každý vykopaný Silver ore dostanete 40 xp.

Silver ore v Crafting guild:

Obrázek


7) Coal

Coal je surovina nejvíce využívaná ve skillu Smithing. Používá se při výrobě většiny barů. Potřebujete level 30 v Miningu, abyste ho mohli kopat a za každý vykopaný Coal dostanete 50 xp. Jeho největší naleziště je ve faladorské Mining guild. Potřebujete 60 Mining pro vstup nebo 59 Mining a Dwarven Stout - pivo, které koupíte ve faladorské hospodě. Takhle to vypadá v Mining guild:

Obrázek

Obrázek

Další naleziště je ve faladorském dole vedle vstupu do Mining guild:

Obrázek

Vedle schodů, které vedou do dolu:

Obrázek

A kousek na sever jsou tři skály s Coalem:

Obrázek

Kromě Faladoru je ještě jedno naleziště v západním dole pod Lumbridge:

Obrázek

A po questu Dragon Slayer se vám zpřístupní naleziště na ostrově Crandor:

Obrázek

Obrázek

A kdo nemá level 60 v Miningu a chce dělat Mining "poctivě" na Coalu, může kopat v Barbarian Village a nosit Coal do Edgeville na severu:

Obrázek

V oblasti zvané Wilderness (na mapě obrovská černá plocha nad Varrockem) jsou také velká naleziště Coalu, ale většinou jsou tam i potvory, které vás budou při kopání obtěžovat, a taky se tam může zatoulat nějaký revenant.


8) Gold ore

Gold ore se používá ve skillu Crafting. Vyrábějí se z něj prsteny, amulety nebo náhrdelníky. Potřebujete level 40 v Miningu, abyste ho mohli kopat. Největší naleziště ve free je v Crafting guildě. Pokud ho chcete efektivně těžit, postupujte tak, jak jsem to napsal u Silver ore. Za každý vykopaný Gold ore dostanete 65 xp. Takhle to vypadá v Crafting guild:

Obrázek

Gold ore je také ve faladorském dole - vedle vchodu do Mining guild:

Obrázek

Dále je naleziště na Karamji:

Obrázek

A po questu Dragon Slayer můžete kopat i na Crandoru - ve východní části ostrova:

Obrázek

Al-Kharid:

Obrázek

Ještě je jedno naleziště v Rimmingtonu, ale tam je to dost daleko od banky.

9) Mithril ore

Od levelu 55 v Miningu můžete kopat Mithril ore. Je to základní surovina pro výrobu Mithril baru. Za každý vykopaný Mithril ore dostanete 80 xp.

Pět skal s Mithril ore můžete najít v Mining guild:

Obrázek

Dvě skály najdete ve faladorském dole:

Obrázek

Po dokončení questu Dragon Slayer se vám zpřístupní 8 skal na ostrově Crandor (jedna je u Coalu):

Kdo má 50 Smithing a 43 Magic si sem může vzít Staff of Fire a nějaké Nature runy, nakopat 8 Mithril ore potom kopat Coal a Superheatovat bary na místě. Vydržíte tu déle a ušetříte čas, který byste procestovali.

Obrázek

Další naleziště je v západním dole pod Lumbridge:

Obrázek

A další naleziště jsou třeba v dole pod Edgeville, Al-Kharid nebo ve Wilderness.

10) Adamantite ore

Kopat Adamantite ore můžete od levelu 70 v Miningu. Je to základní surovina pro výrobu Adamantite baru. Za každý vykopaný Adamantite ore dostanete 95 xp. Tady jsou některá naleziště:

Faladorský důl:

Obrázek

Východní důl v Lumbridge:

Obrázek

Naleziště na ostrově Crandor:

Obrázek

Al-Kharid:

Obrázek

Další naleziště jsou např. ve Wilderness a v dole pod Edgeville.

11) Runite ore

Pokud máte level 85 Mining, můžete kopat Runite ore. Runite ore je základní surovina pro výrobu Runite baru. Za každou vykopanou Runite ore dostanete 125 xp. Ve free jsou jen dvě místa, kde se dá kopat, a to v resource dungeonu v Mining guild a Wilderness, level 46:

Obrázek

Kopání Runite ore je nejvýdělečnější způsob využití Miningu. Když máte štěstí, můžete si vydělat 500k+ za hodinu.