Runescape - Největší CZ/SK Runescape fan web - RSko.cz

RSko.cz

Návody, Questy, Příručky,...

Projekty: Platick návody RS07 | Evil tree | Skill boost | Treasure trail | Shooting Star Štýl 1 Štýl 2 Štýl 3 Štýl 4 Štýl 5 Štýl 6 Štýl 7

Loading tip...

Autor článku: Maxpayne1123

Ať už střelíte z luku nebo hodíte nůž, či snad vystřelíte z kuše, to všechno spadá pod ranged, jeden z vůbec nejužitečnějších skillů.
Pozn. V tomto článku nečekejte tabulky s vybavením, spíše jen tipy na trénink.

Základy
Každá ranged zbraň má tři typy útoků:
Accurate: Pomalejší, zato přesnější
Rapid: Rychlý, s menší přesností
Longrange: Dostřelí dále, je ale pomalý a nevyužívaný.

Platí, že čím lepší munice a ranged bonus, tím větší damage způsobíte.

Trénink:

Free:
Na free se vyplatí používat bronze/iron arrows, pokud jste zámožní tak steel.

Levely 1 – 10
Na začátek jsou dobří goblini v Lumbridge. Přes plot na ně vklidu dostřelíte a šípy lehce seberete. Zezačátku moc výbavy na výběr nemáte takže buď klasický shortbow, nebo luk a šípy od ranged tutor. Můžete zkusit i kuřata.


Levely 10 – 15
Můžete pokračovat na předchozích, ale také zkusit krávy, buď v Lumbridge nebo u Crafting guildy. Nezapoměňte dokoupit oak bow.

Levely 15 – 25
Kravky pořád zůstávají nejlepším tréninkem. Alternativou jsou hobgoblini u craft guildy pokud na ně máte trpělivost. U craft guildy je máte hezky pohromadě. Nezapomeňte si willow bow.

Levely 25-40
Mezi těmito levely jste schopni střílet po většině free monster, nicméně doporučuju hobgobliny, alternativou jsou hill a moss gianti, kde je ale pořád plno. Od 30 můžete používat nejlepší luk na free – maple.

Levely 40 +
Odsud můžete nosit green dragonhide, což vám značně zlehčí práci. Odteď můžete s klidným svědomím odstřelovat lessery, ale rychleji vám to pujde asi na moss giantech.


Levely 60+
Od tohoto levelu výše začíná být efektivní pking. Používejte adamant arrows pro maximální účinek.

Member:
Do membera se nevyplatí jít s rangedem menším než 40, proto tu jsou metody jen od 40+.
V memberu se většinou používají iron/steel arrows a bone bolts. Zkusit můžete i trénování s knives. Velmi doporučuju si udělat quest Animal Magnetism pro Ava Acumulator/Attractor.

Levely 40-50
V memberu je spousta možností, tyto levely můžete vytrénovat na ogrech v King Lathas camp. Samozřejmě můžete trénovat stejně jako na free. Pokud máte quest Lost Tribe, používejte Dorgeshun crossbow.

Levely 50-70
Můžete pokračovat na ogrech nebo se přemístit na slayer. Od 50 používejte magic bow, nebo pokračujte s Dorg. Crossbow. Alternativa jsou vrhací nože – knives, nebo šipky – darts. Pokud s nima plánujete trénovat, doporučuju yaky.

Levely 70+
Od 70 se otvírá spousta míst na trénování. Mezi top patří:

1. Fire gianti
Tito chlapíci jsou velmi dobří na trénink. Nejlíp se zabíjejí v dungeonu z questu Waterfall. Efektivní jsou na nich knives.
Xp/h – 30-45k

2. Blue dragoni
Rovněž velmi oblíbený způsob tréninku. Dají se prakticky zabíjet jen v Ogre Eclave, v Taverley dungeonu si ani neškrtnete. Pokud budete sbírat kůže a kosti tak si pěkně vyděláte.
Xp/h 30-40k

3. Obyvatelé Tz-Haaru
Možná nejsou nejlepší na trénink, ale peníze z dropů vám to vynahradí. Stačí je zaseknout o kráter.
Xp/h -25-35k

4. Green dragoni
Jsou trochu horší xp než blue, ale dá se na nich trénovat už od 50-60 lvl. Pro neznalé: Pomocí games necklace se teleportněte do clan wars, běžte na východ, a jakmile na ně narazíte, bežte doprava a snažte se je zaseknout o kosti. Jakmile budete mít plný invetář kostí a kůží. Teleportněte se do bounty hunter a opakujte.

5. Black dragoni
Pokud si chcete zatrénovat a vydělat 2k-14m (v době psaní návodu), tak jsou pro vás ti praví. Efektivně na nich trénujete až od lvlu 80, ale ty zisky za to stojí. Nejlepší je na ně chodit do Evil chicken lair (přístupné po Recipe for Disaster – Sir Amik Varze) a zasekávat je o balvany (viz. Obrázky).
Xp/h 20-30k

6. Aviansie
Aviansie jsou létajíci potvory v god wars dungeonu. Výdělky jsou velmi slušné. Xp/h – 15-30k

7. Všechno ostatní.
Zde spadá slayer, pest control, yakové s knives, chinchompové a další možnosti.
Xp/h – různé

Levely xx – 99:

Jestliže jste si range oblíbili, můžete uvažovat o tom, že budete jedním z jeho mistrů. Dosáhnout se toho dá následovně:

1. Pest Control
Docela oblíbená možnost, pokud si ji zvolíte, tak se snažte vetřít v elitním pc týmům.
Xp/h – Přibližně 30-50k, záleží na počtu výher.

2. Chinchompas
Někde jsem četl, že tuto možnost využilo 85 % range masterů. Stojí sice obrovské peníze, (z 85 na 99 až 40 mil., spíš ale kolem 30 pokud nejste nemehla :)), ale výsledné xp jsou obrovské. V současné době se chinuje hlavně na ape atollu na skeletonech a v chaos tunnels na mumiích.
Xp/h – Až 200k a víc

3. Soul wars
Docelá nová možnost, trvá déle než ne pest controlu, ale podle mě je to větší zábava.
Xp/h – Záleží na počtu proměněných zealů. Dle mého názoru 25-40k

4. Regulérní trénovaní
Zahrnuje normální trénovaní na jakkýoliv monstrech (lidech), nebo cokoliv jiném. Je to nejtěžší a nejdelší možnost, nicméně budete mít ze své kápě o to větší radost :).
Xp/h – Asi 10-50k, podle toho na čem trénujete.

99 Ranged – Achievement skillcape

Po úmorné dřině (teda když nepočítam chins), si konečně můžete zajít do range guildy a za 99k koupit svou vysněnou skillcape. Gratuluji :)

Další způsoby tréninku:

Dwarven cannon:
Zajimavé udělátko, přístupné po questu Dwarf Cannon. Papá steel cannonbally a dokáže jich vyplivnout hodně velké množství za malou dobu (podle počtu nepřátel v okolí). Jeho max hit je 30 a za každý jeho hit dostanete polovinu xp. Je to něco jako chinchompas. Rychlý trénink za moc peněz.

Crystal bow:
Zajimavá a celkem silná střelná zbraň. Každý luk má 2500 výstřelů po 250 se degraduje od 10 až k nule, kdy se z něj stává crystal seed který si můžete dát změnit zase za bow. První změna stojí 900k, potom už cena klesá

Ava Accumulator/Attractor:
Je to batoh dostupný po questu Animal Magnetism. Dokáže vám vrátit ¾ vystřelené munice, pokud mezi vámi a cílem není překážka.

Void Knight armor:
Hodně užitečná zbroj, která vám v kompletu zvedne range hit o 10%. Stojí 850 bodů z minihry Pest control.

Dark bow:
Drop z dark beastu, machrovinka co střílí dva šípy za sebou, ale valné využití v tréninku nemá. Hodí se jen na pvp nebo boss hunting pro jeho pověstný speciál 48+48.

Využití range:
Když máte pořádný range level, tak to můžete roztočit na mnoha monstrech, nebo rozdrtit pár lidí v pk. Zde je pár možností co s vysokým range dělat:

1. Boss hunting
Ano, nejvýnosnější povolání, od levelu 80+ se jistě dostanete na spoustu bossu, ať už kbd, corporeal beast, god wars bossové atd. ale pokud si chcete OPRAVDU vydělat, choďte na Kreearu, Armadyl bosse, který dropuje Armadyl cetky, za které dostanete hodně zlaťáků.
Přibližná cena armadyl itemů v době psaní návodu:

Hilt: 62-69 mil.
Helm: 4-5 mil.
Chest: 10-11 mil.
Skirt: 11-12 mil.

2. Pking
Ono se to možná nezdá, ale s 99 range vám jen tak někdo neuteče. Pro příklad uvádím max hit s dark bowem 48+48, který stačí, abyste nepřítele v pohodě sundali.

3. Pro okrasu
V době psaní návodu má range cape 32,805 hráčů. Range cape je tedy pořád ještě machrovina a kdyby vám někdo tvrdil něco jiného, stačí se jen projít po free.

Dodatek: Range je velmi užitečný skill, rozhodně se tedy vyplatí ho trénovat.