Runescape - Největší CZ/SK Runescape fan web - RSko.cz

RSko.cz

Návody, Questy, Příručky,...

Projekty: Platick návody RS07 | Evil tree | Skill boost | Treasure trail | Shooting Star Štýl 1 Štýl 2 Štýl 3 Štýl 4 Štýl 5 Štýl 6 Štýl 7

Loading tip...

Autor článku: Sco Angel

Tento článek popisuje, jak jsem trénoval summoning do 96. lvl. Důležitým hlediskem pro mě byla efektivita a trpělivost, není kam spěchat, ten skill stejně jednou padne. Dalším důležitým faktorem pro mě byla dostupnost ingrediencí, bylo jasné, že nebudu plýtvat runite bary na rune minotaury, tím by summoning trénink byl extrémně drahý a získat dostatek blue charmů také není snadné. V počátcích jsem preferoval především gold a green charmy a crimsony a blue jsem šetřil na pozdější fáze. Ke konci jsem jel jen na crimson charmech.

Crimson charm je nejlepší na trénování, poměrně snadno se získává, narozdíl od Blue. Gold a Green jsou sice také dobré na trénování, ale je za ně málo XP. Na druhou stranu se používají na výrobu mnoha užitečných monster, které rozhodně nelze přehlédnout. Blue charm je nejvzácnější, výroba monster z blue charm dává poměrně hodně XP, tyhle doporučuju nechat až hodně hodně později a nevyplýtvat je hned na Albino Rat a podobná bezvýznamná blue charm monstra.

Crimson charms - hlavní trénovací síla

Ideální způsob získání charmů, nejen crimson, je trénink Slayer. Všechny slayer monstra dropují charmy, takže po dosažení 99 slayer lvl byste měli mít velkou hromadu charmů různých druhů. Pokud dosáhnete 99 slayer lvl, tak asi nebude moc motivující dál chodit k slayer masterům pro tasky a bude lepší jít si vlastní cestou.


Waterfiend těžba.

Sice to vypadá, že Blue charm je nejlepší na trénink, ale brzy narazíte na fakt, že skoro vůbec nepadá z monster a zjistíte, že crimsony jsou mnohem lepší. Oblíbil jsem si několik monster, na které jsem chodíval, jsou to především: Abyssal Demon, Cave Horror, Greater demon, Nechryael a Waterfiend. Obzvláště Waterfiend, který má 90% šanci na crimson charm drop.

Slayer + zabíjení monster běžným způsobem jde pomalu a vyžaduje velkou dávku trpělivosti, avšak poskytuje dostatek času se zregenerovat po summ tréninku a získat finance na další trénink, například monster hunting nebo dropy ze slayeru (whip, black maska, clue atd..).

Co je to burstování Rock Lobster?


Burst Rock lobsterů.

V dungeonu pod Waterbirth Island, po cestě k Dagannoth Kings, je možné potkat Rock Lobstery. Tyto potvůrky dropují s vysokou šanci 2x crimson charmy. Na jejich likvidací se používá Ancient kouzlo, které dokáze zraňovat několik monster najednou. Cena za velmi rychlý zisk crimsonu je extrémně vysoká, neboť je přitom zapotřebí ohromné množství death run. Vyzkoušel jsem tento způsob získávání a moc záživné to nebylo, po hodině jsem toho nechal. Pokud nemáte ohromné jmění na financování death run a ingrediencí, tak tento způsob nedoporučuju, sice získáte 138. combat lvl a 99. summ lvl, ale vaše banka bude na pokraji bankrotu – většině případů máte rozprodanou banku, takže budete mít summoning cape, ale za to budete nejchudší nositel cape v RS.

Co s pouchema?

Berte v potaz, že summoning je z krátkodobého hlediska ztrátové, ale dlouhodobé je to skvělá investice, která se vám vrátí  desetinásobek původní investice.

První varianta high alchemy, k tomu bude zapotřebí velké množství nature run. Alchováním získáte XP do magie a současně se vám částečně splatí náklady. Alchovat doporučuju především u crimson charm pouch potvor.

Pokud vyrábíte užitečná monstra, tak doporučuju si je nechat do zásoby, třeba Terrorbird, Wartortoise, Bunyip, Hydra, Unicorn Stallion, Pack-Yak, Moss/Ice/Fire Titan a další. Některá mají dokonce užitečné scrolly.

Poslední variantou je přeměnit je za 70% shardů (příklad na výrobu summ pouch je třeba 100 shardů, tak výměnou dostanete zpět 70 shardů) v Guthanothu poblíž Yanille. Omezení při výměně je to, že musíte mít o 9 summ lvl vyšší než daný pouch. Výjimka je u levelu blíže 99, tam už tento požadavek je trochu volnější.

Který obelisk je nejvýhodnější?

a) Taverley – základní

Taverley je poměrně známý a oblíbený. Přesuňte domek do Taverley a pak pomoci teleport do baráku, vyjděte z portálu a doběhnete k summ obelisku, vyrobíte pouche a glory (Edge ville) nebo duel ring (Castle War) se rychle dostanete do banky.

b) Piscatoris – pokročilý

Druhý, poměrně oblíbený je v Piscatoria, tady je třeba mít 57. summ lvl. Nakupte nebo vyrobte Spirit Kyatt, který vás teleportuje poblíž obelisku v Piscatoris, pro teleport do banky použijte glory do Edge Ville nebo duel ring do Castle wars.

Doporučený postup tréninku

Tady je popis jak jsem trénoval summoning, není to ideální způsob, ale je mnou odzkoušený. Popisovaný způsob mi vyhovoval a byl poměrně levný, navíc jsem si udělal velkou zásobu užitečných pouchů.

Bohužel tu nenajdete konrétně kolik gp je třeba na požadované levely, ani to není možné přesně popsat, neboť při tréninku je třeba kombinovat několik druhu pouchů najednou, dále dle dostuponosti surovin, které máte k dispozici, je možné, že máte třeba 200k gold charm a 200k raw bird meat a rozhodnete se vytrénovat co se dá na Terrorbirdech. Dalším problémem je měnící se cena ingrediencí, kdysi 500g granite stalo 1k ea, ale dneska po updatu s možností nařezat 5Kg granite na 10 kousků 500g cena prudce spadla dolů. Jagex jemným způsobem zlevňuje summoning, takže kdo ví, třeba za pár měsíců nebo rok budou dostupné další prostředky na trénování nebo spirit shard budou jako dropy z monster.

4. summ lvl – 16. summ lvl.

Po splnění questu Wolf Whistle jste získali 4. lvl ve summoning a 275 gold charms.

Na těchto levelech toho moc není na výběr, proto skočte do Canifisu a nakupte raw chicken a vyrábějte Dreadfowl a pak pouche prodejte do general store, nebo jak chcete, já to vyhazoval. Po získání 16. summ lvl máte také +2 combat lvl a pravděpodobně budete bez charmu a nyní začíná fáze získat co nejvíce charmů, především gold, ostatní vyšší charmy si zatím šetřete na lepší monstra, je zbytečné to plýtvat na slabších monstrech.

Pro gold charmy jsem chodil na tyto monstra: Infernal Mage (kvůli runám), Fire Giant (kvalitní dropy, herby, rune scimitary) a Ogre (herb seedy a big bone).

16. summ lvl – 18. summ lvl

Pro dosažení 18. summ lvl: 36 granite pouch.
Počet shardů: 252.
Cena za shardy: 6300 gp.

Na 16. lvl se zpřístupní Granite Crab, dostupnost suroviny iron ore je snadná, tady by neměl být problém dosáhnout 18. summ lvl. Měl jsem velkou zásobu iron ore a při nedostatku nebyl problém vykopat nebo nakoupit od hráčů. Pouche jsem prodával do General store.

18. summ lvl – 49. summ lvl

Tady jsem nadále využíval velké množství gold a green charm, které padaly ve velkém a nebyl problém je získat. Na 19. summ lvl se zpřístupnil Spirit Scorpion, první monstrům, které využívalo crimson charm.

Co vyrábět:

Gold charm: Granite Crab.
Green charm: Desert Wyrm a bucket of sand. Bucket of sand se dal snadno získat z Questu Hand in the Sand, kdy jsem každý den dostal 80 kýblů písku rovnou do banky.
Crimson Charm: Spirit Scorpions  a bronze claws. Bronze claws byly snadno dostupné v Rogue Den, takže nebyl problém si udělat zásoby. Pokud hodláte zásobovat se bronze claw, tak je třeba mít 50. lvl agility a 50. lvl thief, jinak nemůžete kupovat u zlodějů.
Crimson Charm na 46. summ lvl: Pyrelord a tinderbox. Na 46. summ lvl se zpřístupní další snadno dostupné monstrům, které vyžaduje tinderbox, což by nemělo představovat problém získat a konečně je to také první užitečné summoning monstrům.

Kombinací těchto potvor jsem dosáhl 49. summ lvl. Největší podíl na tom měl především Granite Crab, neboť gold charm a iron ore byly velmi snadno dostupné a rychle se jimi trénovalo. Sice bylo možné vyrábět i jiná crimson charms monstra, jako je třeba Vampire bat, avšak suroviny vampire dust nebylo tak snadné získat a čekat až se nakoupí v GE příslušné suroviny bylo zdržující a dust vampire je poměrně drahá surovina.

49. summ lvl – 52. summ lvl

Na 49. summ lvl se zpřístupnil Bloat Leech, který vyžadoval Crimson. V této fázi jsem už tolik nebyl u monster dropující gold charm, ale přešel jsem na crimson charm. Velký podíl na získávání crimsonů byly Dust Devil, Greater Demon a Cave Horror.


Obchod s masem v Ooglogu.

Bload Leech vyžadoval kromě crimson charm raw beef, nadále Canifis obchod s masem byl skvělým zdrojem, avšak pokud máte hotový quest As First Resort tak je to ještě lepší. Koupel s neomezeným během a obchod s masem hned u banky, prostě ideální místo na získávání masa. Náklady na výrobu není tak vysoká a částečně se vracelo z High alch., takže v pohodě jsem vyráběl až do 74. summ lvl.

Co vyrábět:
Crimson charm: Bloat Leech.
Nedoporučuju plýtvat gold a green, vyráběl jsem 100% jen Bloat Leech s crimson charmy.

52. summ lvl – 68. summ lvl

Konečně 52. summ lvl a skvělý Terrorbird. Raw bird meat byl dostupný po questu As First Resort…, takže ingredience byly snadno dostupné.

Co vyrábět:
Gold charm: Terrobird.
Crimson charm: Bloat leech.

Za zmínku stojí 67. summ lvl, kdy se zpřístupní Wartortoise, další užitečné monstrům na nošení věcí, ale jako hlavní zdroj tréninku není vhodný, tortoise shell nebylo snadné získat jako raw bird meat, avšak pokud dostanete slayer task Warped tortoise, berte to, je to jeden z nejlepších tasků a dropují tortoise shell. Pokud nehodláte chodit na warped tortoise, je možné získat krunýře z obřích želv v Grand Tree, ale to jsem nedělal a osobně se mi zdálo více efektivní mlátit při slay taskách warpedy a mít současně xp do slay a krunýře na summoning.

68. summ lvl – 74. summ lvl.

Revoluční level přichází. Bunyip, první pořádný léčitel. Nadále hlavní silou tréniku je Bloat Leech.

Green Charm: Bunyip + raw shark. Pokud jste si nechali zásoby green charm, tak je čas je použít. Jediný problém tu je s raw sharky, tehdy jsem měl level na lovení sharků, takže to pro mě nebyl problém. Jinak je třeba spolehat se na GE.

V případě, že nemůžete ve velkém vyrábět bunip z green charm, nadále trénujte do 69. summ lvl pomocí Bloat Leech, kdy se zpřístupní Fruit Bat, který také využívá green charm a jeho druhou ingredienci je banán. To by neměl být problém sehnat, dostupné je třeba u obchodníků Charter v Catherby molo.

Co vyrábět:
Gold charm: Terrorbird.
Crimson charm: Bloat Leech.
Green charm: Bunyip nebo Fruit Bat.

74. summ lvl – 85. summ lvl

Éra Bloat Leech končí a ho nahrazuje skvělý Granite Lobster na 74. summ lvl. Je hlavní hybnou silou mezi těmito levely. Vyžaduje crimson charm + 500g granite. 500g granite lze těžit v Quarry v poušti, ideální je nakopat si 5Kg granite a pak dlátem upravit na 10 kousků 500g granite. Naštěstí je tato surovina snadno dostupná v GE, pokud vás nebaví těžit, klidně si nakupte, není to drahá ingredience. Dalším významným monstrem mezi těmito levely je Moss/Ice/Fire titan, kteří jsou skvělí pro monster huntery.

79. summ level je další mezník, konečně se zpřístupní pokročilí léčitelé, kteří překonávají bunyipa, jsou to Moss/Ice/Fire titáni. Více o nich v článků Tipy na summoning monstra 1. část. Problémem s jejich výrobou je ten, že vyžadují talismany. Poměrně snadno dostupné a levné jsou earth talismany, které se dají sehnat v GE, jinak musíte jít do Runecrafting guildy a vyhrát minihru a následně vyměnit za earth talismany. Osobně jsem neměl problémy se získáváním earth talismanů, neboť jsem chodil na dagannoth kings, kteří dropovali 30-50 notovaných talismanů.

Co vyrábět:
Crimson charm: Granite Lobster.
Gold Charm: Terrobird / WarTortoise.
Green Charm: Bunyip.
Blue charm: Moss/Fire/Ice titan.

85. summ lvl – 95 summ lvl

Od 88. lvl

Mezi těmito levely najdete ty nejlepší summoning monstra. Tady už se vyžaduje poměrně velký obnos peněz a ingrediencí a bude velmi problématické získavat třeba 4000 swamp lizard jen lovením a proto bude nutné se ve velkém spolehat na GE. Hlavní hybnou silou do 95. summ lvl jsou swamp titáni, proto doporučuju nakoupit ve velkém swamp lizard. V případě, že nebudou dostupné, budete se muset vracet zpět k Granite Lobsterům.

Na 88. summ lvl se zpřístupní Unicorn Stallion, který je nejlepším léčitelem ve hře. Problematické budou unicorn horn, to buď nákupem nebo Tower of Life.

Na 89. summ lvl máte k dispozici nejvíce XPečkové blue charm monstrum Geyser Titan, ten vyžaduje ještě Water Talisman, takže buď RC Guilda nebo nákup v GE. Aktuálně Water talisman patří mezi drahé komodity. Já je získávat podobně jako earth talisman z Dagannoth Kings, dropovali 30-70 notovaných kusů.

Co vyrábět:
Crimson charm: Swamp Titan.
Gold charm: Terrorbird/Wartortoise.
Green charm: Bunyip.
Green charm od 88. summ lvl: Unicorn Stallion.
Blue charm od 89. summ lvl: Geyser Titan.

95. summ lvl – 99. summ lvl

Tady to už je tak nějak jedno směrně zaměřené, hlavní hybnou silou do 96. summ lvl je Iron titan, dál už to převezme Pack Yak.

Iron titan je hlavní hybnou silou do 96. a pokud chcete můžete i do 99. summ. Iron plate body je poměrně snadno dostupné, pokud není v GE k dispozici, tak buď nakoupíte iron bary a vytrénujete smith a přitom získáte ingrediencí, nebo nakoupit ve Varrocké kovárně za 500ea.

Pack Yak by mohl být hybnou silou z 96. do 99. Yak-Hide lze snadno získat od Yaku v Nietiznot, nebo nákupem v GE, aktuálně je za 165ea, což není moc.

Co vyrábět:
Crimson charm: Iron titan.
Crimson charm od 96. summ lvl: Pack Yak.
Green charm: Bunyip/Unicorn Stallion.
Gold: Terrorbird/Wartortoise.
Blue: Geyser titan