Runescape - Největší CZ/SK Runescape fan web - RSko.cz

RSko.cz

Návody, Questy, Příručky,...

Projekty: Platick návody RS07 | Evil tree | Skill boost | Treasure trail | Shooting Star Štýl 1 Štýl 2 Štýl 3 Štýl 4 Štýl 5 Štýl 6 Štýl 7

Loading tip...

Autor: Sco Angel

a) Úplné základy

Tenhle článek je věnován úplným začátečníkům ve farmingu nebo nováčky v member. Pro zahájení farmingu je nejlepší zajít do Taverley (na severozápad od Falador), kde jsou prakticky všechny výcvikové kurzy, včetně farming. Farming tutorial najdete na severu od Lodestone.

Najdete tam Head farmer, který vám dá drobné instrukce, ale hlavně má na prodej všechny potřebné předměty pro farming.

Důležité je koupit si základní kompost, dále nástroje rake, seed dibber (pro sázení semínek), rake (pro odstranění plevele), konvici na vodu a máte tam zadarmo 3 semínka potato, takže si je vezměte všechny. Doporučuji tyto předměty rovnou vložit do Toolbelt, ušetříte tak místo.

V blízkém farming spot hráběma odstraňte plevel, dejte kompost a zasaďte brambory. U zelenin vždy spotřebujete víc semínek, u ostatních vesměs jen jedno semínko. Dále je nutné zalít a pak čekat až vyroste, farming spot v Taverley nepotřebuje zalít.

b) Pokročilý farming

Abychom pořádně začali s farmingem, je nutné se vydat do Catherby, kde poblíž banky najdete loď s obchodníkem Arheinem, klikněte na něho a zvolte koupit Pineapples, budete je potřebovat na výrobu superkompostu.

Compost bin - sem vložíte 15 pineapples (ananasy) a po 45 min pomocí kyblíku získáte 15 supercompost.
Flower spot - zde sazíte květiny, ale nejdůležitější je limpwurt (až na to budete mít level), ty slouží na herblore a jsou velmi žádané. (potřebuje zalít)
Herb spot - sazíte všechny byliny. (nepotřebuje zalít)
Vegetables spot - sazíte všechny druhy zelenin, brambory, kukuřici, jahody, melouny atd.
Tool Leprechaun - u něho si můžete skladovat komposty a nástroje. U každého farming spotu stojí jeden, takže netřeba abyste skladovali v bance komposty a nástroje. Kromě toho vám může notovat vaše sklizně, takže netřeba pokaždé bankovat (ovoce, herby atd...ale dřevo ne).


Tool Leprechaun vám pohlídá vaše věci, netřeba je brát s sebou.

c) Sázení stromku

Stromky řadíme do několika kategorii, dřevinné (oak, willow, maple, yew a magic), ovocné (palm, pineapple, coconut, papaya, curry) a speciální (spirit tree a calquat). Jejich pozice najdete v tomto článku. Kromě stromového semínka potřebujete ještě konev na vodu, lopatičku a květinač s hlínou (poslední zmíněné lze koupit v farming shopu).

Jak na to?
1. vyhledat tree nebo fruit tree spot (viz článek)
2. dát semínko do květináče a zalít vodou
3. počkat chvíli (3-5 min) dokud nezískáte malou sazeničku
3a. pokud chcete můžete dát superkompost
4. běžte k tree/fruit tree spot, odstraňte plevel a vložte sazeničku do spotu
4a. v případě kvalitních sazenic (maple, yew, magic), je lepší si nechat hlídat. Hlídač stojí vedle farming spot a za určitý poplatek vám pohlídá sazenici (nikoliv penězmi, ale surovinou).
 

d) Závěrečné rady

1. proč je nutné dávat superkompost a proč ne normální kompost?
- superkompost nejen že zvyšuje výnos především herbu, ale také snižuje šanci na odůmření rostlin

2. sklidil jsem ovoce ze stromu, mám pokácet strom?
- ovoce ze stromu, popřípadě dřevo lze donekonečná kácet/sbírat, pokud ale chcete trénovat farming, tak je nutné vykácet a pak lopatou odsratnit pařez a následně můžete zasadit nový.

3. kde najdu seznam poplatku za hlídaní rostlin a stromu?
- ve hře klikněte na farming skill a následně zvolte která rostlina vás zajímá a vedle by mělo být tlačítko "i", kde najdete co je třeba zaplatit hlídači. Jedniné co nelze hlídat jsou herb spoty, takže počítejte s tím, že občas vám něco uschne.

4. jak snížít odůmření herb spotu?
- používat superkompost a občas kontrolovat jak se daří. Jinak pokud máte quest My Arm's quest, tak dostanete 5. herb spot v Trollheim, který je permanentně hlídán.

5. herb/strom mi neodumřel, ale je ve stavu disease, dá se s tím něco udělat?
- ve farming shopu kupte lahvičku Cure a nalijte na nemocnou rostlinku.

6. kde se dá získat superkompost?
- kromě Arheina v Catherby můžete skočit na Karamja poblíž Brimhaven Dungeon, kde můžete sesbírat ananasy. Popřípadě můžete použít melouny (pokud na to už máte level), ale ananasy jsou nejsnaději dostupné.

7. jak je to s zaléváním?
- zalévat můžete jen u vegetable spot, herby nelze a stromy můžete jen když je v květináči.

8. na co jsou ty zelené kleště?
- je to předmět z questu Fairy Tale 1, slouží nejen k ostříhání Willow, ale když je máte v ruce, dostáváte o 10% vyšší výnos při herb a vegetable spot. 

9. Je farming výdělečný?
- ano, hlavně na herbech, především od rannaru a výše, dále jsou žádané ovoce kokosy a papaye.